Poszukaj okazji 🐰
Poszukaj okazji 🐰
Tylko do 04.03.: -20%
na wybrane produkty
00
godz.
00
min.
00
sek.
Odbierz rabat

Wybierz z nami fotelik

Grupy fotelików

W pinkorblue.pl foteliki samochodowe podzielone są na grupy od 0 do III w zależności od wagi dziecka. Waga dziecka powinna być głównym czynnikiem podczas wyboru fotelika, gdyż to od niej zależy jakie funkcje powinien spełniać wózek.

 

Grupa 0+

 • Waga: 0-13 kg
 • Wiek: od urodzenia do 15 m
 • Wzrost: 40-90 cm

W grupie 0+ znajdziecie foteliki samochodowe przeznaczone dla niemowląt do 13 kg. Są to foteliki, które muszą być przymocowane odwrotnie do kierunku jazdy samochodu za pomocą systemu Isofix, badź pasów bezpieczeństwa. Mogą być zainstalowane zarówno na przednim, jak i tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że dziecko jest dobrze zapięte.

 


Kliknij, żeby zobaczyć foteliki >

 

Grupa 0+/I

 • Waga: 0-18 kg
 • Wiek: od urodzenia do 4 lat
 • Wzrost: 40-100 cm

Zaletą tych fotelików jest to, że można z nich korzystać dłużej, gdyż są odpowiednie dla dzieci ważących do 18kg. Jest to świetne rozwiązanie dla rodziców dzieci, które są za duże do fotelików z grupy 0+, jednak mięśnie ich szyi nie są jeszcze całkowicie rozwinięte i potrzebują wsparcia podczas jazdy. Foteliki tej grupy montuje się zgodnie z kierunkiem jazdy samochodu.

Kliknij, żeby zobaczyć foteliki >

 

Grupa I/II/III

 • Waga: 9-36 kg
 • Wiek: 1-12 lat
 • Wzrost: 75-150 cm

W grupie I/II/III znajdziecie uniwersalne foteliki przystosowane dla dzieci ważących między 9 a 36 kg. Najczęściej takie foteliki wymagają drobnych zmian, gdy dziecko rośnie, aby zapewnić mu całkowite bezpieczeństwo i komfortowe podróże. Foteliki tej grupy montuje się zgodnie z kierunkiem jazdy samochodu.

Kliknij, żeby zobaczyć foteliki >

 

Grupa II/III

 • Waga: 15 - 36 kg
 • Wiek: 3,5-12 lat
 • Wzrost: 95-150 cm

Do grupy II/III należą foteliki idealne dla dzieci ważących między 15 a 36 kg, których mięśnie szyi są już na tyle silne, że foteliki nie muszą dodatkowo ich wspierać. Foteliki tej grupy montuje się zgodnie z kierunkiem jazdy samochodu. 

Kliknij, żeby zobaczyć foteliki >

Jak odpowiednio przymocować fotelik w samochodzie?

Foteliki samochodowe można instalować na dwa sposoby, zgodnie z kierunkiem jazdy, bądź odwrotnie do kierunku jazdy. Druga opcja jest dla dziecka ciekawsza, a dla rodzica wygodniejsza, bo dzięki temu może mieć cały czas swoje dziecko na oku. Jednak całkiem małe dzieci powinny siedzieć w foteliku zainstalowanym odwrotnie do kierunku jazdy, a gdy już maluch podrośnie, będzie można zmienić pozycję fotelika.

Foteliki RWF

Grupa fotelików RWF to foteliki przeznaczone dla najmniejszych dzieci, w wieku do 4 lat. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są instalowane w samochodzie w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Mięśnie okolic szyi i pleców tak małych dzieci są jeszcze stosunkowo słabo rozwinięte, przez co na wypadek zderzenia czołowego, fotelik RWF powinien zamortyzować siłę uderzenia. Foteliki można instalować na tylnym siedzeniu, jak i na przednim, pod warunkiem że poduszka powietrzna w samochodzie jest wyłączona.

Zobacz nasze foteliki RWF

Jak zainstalować fotelik w samochodzie?

Wystarczy jedno kliknięcie i fotelik jest bezpiecznie zamocowany w samochodzie za pomocą pasu bezpieczeństwa.

Za pomocą
systemu Isofix

Wiele samochodów obecnie jest wyposażonych w system mocowania Isofix, który zapewnia dziecku optymalną ochronę, szczególnie w przypadku zderzenia czołowego.

Za pomocą
bazy

Na początku trzeba zainstalować w samochodzie bazę, na której w późniejszym czasie instaluje się cały fotelik.

Inne ważne aspekty podczas wyboru fotelika

Istnieje wiele czynników wpływających na odpowiednie bezpieczeństwo i komfort małego pasażera.

Ochrona przed
uderzeniami z boku

Ochrona przed uderzeniami z boku

Odpowiednio wyściełane boki fotelików samochodowych zwiększają ochronę przed uderzeniami z boku.

Regulowana
pozycja fotelika

Regulowana pozycja fotelika

Foteliki z możliwością zmiany pozycji gwarantują komfort małego pasażera, nawet gdy zaczyna rosnąć.

Rozkładane
oparcie

Rozkładane oparcie

Foteliki z regulowanym oparciem dostosowują się do każdej pozycji Twojego maluszka

Regulowana
wysokość zagłówka

Regulowana wysokość zagłówka

Regulowany zagłówek gwarantuje bezpieczeństwo Twojej pociechy, niezależnie od tego w jakiej pozycji znajduje się podczas jazdy samochodem.

Jak zapiąć dziecko w foteliku?

Na europejskim rynku obecnie istnieją dwa systemy bezpieczeństwa mocowań dzieci w fotelikach: za pomocą 5-punktowego pasu bezpieczeństwa oraz za pomocą regulowanej osłony tułowia. Niezależnie od wyboru zapięcia, warto pamiętać również o tym, aby dziecko siedzące w foteliku nie miało na sobie odzieży wierzchniej, która może stworzyć dużą przestrzeń między ciałem dziecka a pasami. Odpowiednio zapięte mocowanie jest niezbędne, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, a ocieplane ubrania często dają fałszywe poczucie odpowiedniego mocowania.

5-punktowy pas

5-punktowy pas bezpieczeństwa jest układem mocowania zaprojektowanym z myślą o ochronie takich części ciała dziecka jak ramiona i biodra. Podczas wypadku pas rozprowadza siłę uderzenia optymalnie po całym tułowiu i foteliku, przez co chroni bardziej kruche części ciała przed poważnymi uszkodzeniami. Nieskomplikowana regulacja i dopasowanie do wielkości dziecka są tylko niektórymi z zalet tego systemu mocowania.

Osłona
tułowia

Regulowana osłona tułowia jest alternatywą dla modeli fotelików wyposażonych w pasy, gdyż jest to miękki panel znajdujący się z przodu fotelika. Osłona jest wykonana ze specjalnych, amortyzujących materiałów, a jej zadaniem jest rozkładanie siły uderzenia podczas wypadku. Celem tego rodzaju mocowania jest ochrona ciała dziecka przed urazami, nie krępując przy tym jego ruchów.

Szukasz akcesoriów do swojego fotelika?

W pinkorblue.pl znajdziecie różne akcesoria do fotelików, takie jak adaptery, osłonki przeciwsłoneczne, czy śpiworki. Przydatne mogą się rownież okazać produkty ułatwiające utrzymanie porządku w samochodzie, takie jak organizery czy maty ochronne.

Która marka fotelików samochodowych jest najlepsza?

W pinkorblue.pl znadziesz duży wybór marek fotelików samochodowych. Celem każdego z producentów jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Jeśli nie jesteście przekonani jaka marka spełni Wasze oczekiwania, najlepiej skonsultować się z doświadczonymi w tym temacie znajomymi bądź członkami rodziny. To ich opinia może być dla Was wskazówką podczas poszukiwań idealnego fotelika samochodowego.

gb
Maxi-Cosi
Chicco
Kiddy
Hauck
Cybex
ABC
Design
Britax
Römer
concord
jane
Peg-Perego
Recaro