Przygotuj się na podróż z dzieckiem

Podróżowanie z dziećmi

Podróż z dzieckiem to duże wyzwanie. Każda wyprawa musi zostać dobrze zorganizowana. Spontaniczne wakacje bez zarezerwowanego noclegu to przyjemność zarezerwowana dla par bez dzieci. Aby ułatwić przygotowania do wyjazdu wszystkim zapracowanym rodzicom, przygotowaliśmy kilka informacji, które przydadzą się przed wyjazdem z dzieckiem na urlop.

Przygotowanie do podróży

Decyzja dokąd wyjechać na wakacje jest z reguły trudna, szczególnie jeżeli mamy w planach wyjazd na wypoczynek z dzieckiem. Wyjazd na wędrówkę w góry z maluchem i wózkiem głębokim jest raczej niemożliwa do zrealizowania. Starsze dzieci z kolei z pewnością ucieszą się na możliwość zabawy na łonie natury - las lub plaża to idealne rozwiązanie. Zwiedzanie miast może szybko doprowadzić do nudy. Jeśli w planach jest wyjazd w egzotyczne kraje, warto zatroszczyć się o kartę ubezpieczenia zdrowotnego oraz kartę szczepień.

Znajdź odpowiednie zakwaterowanie

Niektóre rodziny lubią wakacje na plaży, inne w górach, w egzotycznych krajach a jeszcze inne decydują się na wypoczynek u rodziny. Warto zapytać dziecko, gdzie najchętniej spędziłoby wakacje. Może okazać się, że zamiast ciepłych krajów i luksusowego hotelu, maluch chętniej spędzi czas u babci na wsi. Bez względu na to, gdzie spędzimy urlop, warto zwrócić uwagę na to, aby pomieszczenia byłby urządzone z myślą o najmłodszych, np. czy gniazdka elektryczne posiadają zaślepki.


Przez podróżą należy zapytać, czy w pokoju znajduje się łóżeczko turystyczne, krzesełko do karmienia lub czy jest możliwość wypożyczenia wózka.

Produkty pielęgnacyjne

Podgrzewacze do butelek

Zapakuj walizkę i zabierz ze sobą...

Odzież dziecięca
Zabawki
Wózki
Nosidełka

Przed wypoczynkiem czekają na nas stresujące przygotowania. Szczególne problemy sprawia przygotowanie walizki dla niemowlęcia. Zapakować należy odzież, pieluszki, chusteczki nawilżające, butelki, śliniaczki, śpiworek, nianię elektroniczną oraz ulubioną przytulankę. Nie wolno oczywiście zapomnieć o foteliku samochodowym, a także wózku lub nosidełku turystycznym. Starsze dzieci z pewnością ucieszą się, że mogą podróżować z własną, kolorową walizką. Na rynku dostępnych jest wiele walizek dla dzieci, które są wyjątkowo poręczne i posiadają zabawne wzory.
Walizki dla dzieci

Odzież i obuwie
Produkty pielęgnacyjne

Dokumenty na czas podróży

Przed wyjazdem ważne jest, aby sprawdzić, czy posiadamy wszystkie potrzebne dokumenty. Warto również zwrócić uwagę na ważność dowodu osobistego lub paszportu. Należy również pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym oraz karcie szczepień. W czasie podróży z dzieckiem może wydarzyć się wiele sytuacji, których nie można przewidzieć i dobrze jest być solidnie przygotowanym na każdą z nich.
Ważne dokumenty

W czasie wakacji również może zdarzyć się, że dziecko zachoruje lub skaleczy się. Inny klimat oraz jedzenie mogą doprowadzić do przeziębienia lub grypy żołądkowej zarówno u maluchów, jak i u rodziców. Aby być przygotowanym na takie sytuacje, niezbędne jest zabranie ze sobą odpowiedniej apteczki. Nasz poradnik podpowie, jak udzielić „Pierwszej pomocy dziecku” np. przy oparzeniu słonecznym czy skaleczeniu. W czasie zabawy na plaży może szybko dojść do oparzenia słonecznego czy skaleczenia się o skorupki muszli. Niezbędna jest wówczas szybka pomoc dziecku.
Podróżna apteczka dla dzieci

Podróżowanie w ciąży

Jesteś w ciąży i masz ochotę na wakacyjny wyjazd? W zależności od tego, w którym miesiącu ciąży jesteś, należy zwrócić uwagę na różne aspekty planując dłuższy wyjazd. Zaczyna się to już od okresu w jakim planujesz podróż. Najlepszym czasem na wyjazd jest od piątego do siódmego miesiąca ciąży. W tym okresie nie powinny już dokuczać poranne mdłości i nudności. Jeśli natomiast samopoczucie pozwala na wcześniejszy wyjazd, nie stoi temu niemalże nic na przeszkodzie, aby móc wyjechać wcześniej na wakacje. Natomiast od ósmego miesiąca podróż dla przyszłej mamy może być utrudniona. Niektóre linie lotnicze nie zezwalają na podróż samolotem w tym okresie. W tej syutacji należy skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem oraz linią lotniczą, którą zamierza się podróżować. Jeśli podróż odbywać będzie się pociągiem lub samochodem należy zadbać o to, aby przy nogach posiadać odpowiednio dużo miejsca, w innym wypadku może dojść do zakrzepu krwi. Czym kierować się przy wyborze miejsca wakacji oraz jakie aktywności możesz podejmować, dowiesz się w naszym poradniku.



Kobieta w ciąży na plaży
W podróży – przybycie na miejsce docelowe

W podróży – przybycie na miejsce docelowe

Walizki spakowane, a radość ze zbliżającego się wyjazdu jest coraz większa. W zależności od tego jak długo ma trwać podróż, dzieciom może szybko się nudzić. Jeśli podróż odbywać ma się samochodem, ważna jest wysoka koncentracja za kierownicą. Marudzące dzieci mogą w tej sytuacji stać się nie lada wyzwaniem. Ledwo ruszyliście w podróż, a już słyszysz z tylnego siedzenia samochodu „Daleko jeszcze?”. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest, w miarę możliwości, wyruszenie w podróż w godzinach wieczornych. Dziecko wówczas większość drogi będzie spało, a prowadzenie samochodu będzie mniej stresujące. Jeśli podróż z niemowlęciem, czy małym dzieckiem odbyć ma się samolotem, można sobie wyoabrazić piękniejsze chwile niż turbulencje w chmurach. Lot samolotem może być dla dziecka niesamowitym przeżyciem, jednak należy pamiętać, że może on za każdym razem wyglądać inaczej. Lot z dzieckiem może szybko stać się stresującą przygodą. Na co należy zwrócić uwagę w czasie takiej podróży dowiesz się w dalszym artykule.

Podróż samolotem z niemowlęciem

Wakacje rodzinne nieco dalej? Może to nawet pierwszy lot samolotem z niemowlęciem. Rodzicie powinni wcześniej przemyśleć, czy gotowi są do podróży samolotem z małym dzieckiem. Stres rodziców może szybko przełożyć się na ich pociechę. Aby radość z wakacji nie minęła już na lotnisku, dowiesz się tutaj co należy wiedzieć o podróży samolotem z dzieckiem.

Wiek małego podróżnika

Najważniejsze w podróży samolotem z dzieckiem jest, aby było ono zdrowe. Należy przewidzieć, czy przeziębienie dziecka powiązane jest z bólem ucha, czy bólem brzucha. Przed podróżą należy wtedy udać się z dzieckiem do lekarza w celu przebadania i uzyskania zgody lekarza na wylot. Większość linii lotniczych zezwala na podróż samolotem maluszkom, które ukończyły osiem dni, niektóre linie zaś gdy dziecko ukończyło 15 dni. Przed podróżą należy zapoznać się z regulaminem danej linii lotniczej. Jeśli podróż samolotem po narodzeniu dziecka nie jest konieczna, zaleca się podróż w poźniejszym terminie. Ważne jest, aby rodzice przyzwyczaili się do nowego trybu życia po narodzeniu ich dziecka. Zaleca się również odczekanie kolek u dziecka, które mogą trwać do trzech miesięcy po narodzeniu dziecka. W tym okresie pojawią się u maluszka silne bóle brzucha i wzdęcia, które dziecko sygnalizuje długim i głosnym płaczem.

Własne miejsce siedzące w samolocie – konieczne, czy nie

Rodzice przed podróżą samolotem z niemowlęciem powinni zastanowić się w jaki sposób zamierzają przewieźć dziecko. Bezpieczeństwo dziecka stoi na pierwszym miejscu – także w czasie lotu samolotem! Dzieci poniżej drugiego roku życia mogą zająć miejsce na kolanach rodzica i nie muszą mieć własnego miejsca. Jak tylko pojawi się sygnalizacja nakazująca zapięcie pasów bezpieczeństwa, dziecko zapinane jest dodatkowym pasem bezpieczeństwa do pasa rodzica. Dodatkowy pas bezpieczeństwa jest na terenie UE przepisowy, jednak krytykowany jest pod względem niedostatecznego bezpieczeństwa w razie zderzenia. Jeśli podróż ma być dłuższa, zaleca się wykupienie dodatkowego miejsca dla małego pasażera. Dodatkowe miejsce należy opłacić, jest jednak bezpieczniejsze dla wszystkich. Możliwe, że fotelik samochodowy dziecka przeznaczony jest również do podróży w samolocie, posiada ono wówczas oznaczenie TÜV „For use in aircraft“. Fotelik ten musi nadawać się do zapęcia 2-punktowym pasem bezpieczeństwa. Opłata za takie miejsce dla dziecka jest zależna od linii lotniczej.

Odprawa z niemowlęciem

Odprawa z niemowlęciem

Aby rozpocząć wakacje w jak najmnieszym stresie, najlepiej jest dokonać odprawy dzień przed wylotem. Większość linii lotniczych zezwala na to, aby dziecko posiadało własny bagaż. Szczegółów dotyczących darmowego bagażu znajdziesz w regulaminie danej linii lotniczej. Częstą zagadką rodziców jest, czy mogą na pokład zabrać wózek dziecięcy. Wiele linii lotniczych zezwala na zabranie ze sobą wózka aż do momentu wsiadania na pokład samolotu, aby ułatwić rodzicom poruszanie się na terenie lotniska. Wózek oddawany jest rodzicom po wylądowaniu. Zalecamy zapozanie się z tzw. Pre-Boarding. Dzięki temu rodzice z maluszkiem będą mogli wejść na pokład samolotu jako pierwsi bez dodatkowego stresu i pośpiechu. Jeśli wszystko zostało wykonane w odpowiednim czasie i wszystkie dokumenty niezbędne na wyjazd są w jednym miejscu, można udać się na lotnisko. Tam na jednym z pierwszych miejsc należy przejść przez kontrolę bezpieczeństwa.


Lotnisko - kontrola bezpieczeństwa z niemowlęciem

Rodzic może przenieść niemowlę na rękach przez kontrolę bezpieczeństwa. Dzieci przewożone w wózku muszą zsiąść z wózka, musi on zostać złożony i umieszczony na taśmie z bagażem w celu prześwietlenia zabieranych ze sobą rzeczy. Należy zapoznać się również z warunkami zabrania ze sobą płynów w torbie podręcznej. Mimo ograniczenia i dozwolonej ilości zabrania ze sobą płynów o łącznej sumie 100 ml w przezroczystej torebce na jedną osobę, dozwolone jest zabranie ze sobą większej ilości pokarmu dla dziecka. Podyktowane to jest tym, że pokarm ten zostanie spożyty przez dziecko na pokładzie samolotu. Do pokarmu dla dziecka zalicza się mleko w proszku oraz sterylizowaną wodę w butelce dziecięcej do przygotowania posiłku dla dziecka.

Praktyczne, aby zapobiec nudzie

Wyrównanie ciśnienia w uszach u niemowląt

Na pokładzie samolotu

Zaleca się ubrać dziecko na tzw. cebulkę. Dzięki temu można dziecku nadmiar ubranek ściągnąć, aby się nie przegrzało lub założyć dodatkowy sweterek, aby nie marzło. Na pokładzie samolotu jest często chłodno, można więc zabrać też kocyk. Dziecku należy zawsze założyć skarpetki.
Ważne jest, aby dziecko wystarczająco dużo piło na pokładzie samolotu. Najlepszym wyborem jest woda lub napój niegazowany. Ze względu na suche powietrze oraz uregulowanie ciśnienia w uszach, jest to najlepszy wybór do picia. W przeciwieństwie do osób dorosłych, niemowlę nie może żuć gumy lub zatkać nos i wstrzymać powietrze, by wyrównać ciśnienie w uszach. Dziecko w pierwszych miesiącach życia oddycha przez nos. Dlatego wyrównanie ciśnienia w uszach jest u niemowląt trudniejsze.

Gry na podróż

Jeśli wybierasz się samochodem w dalszą podróż, przygotuj kilka gier na czas trwania jazdy dla Twojej pociechy. Niezbędne staną się też osłonki przeciwsłoneczne.

Foteliki samochodowe
Zabawki do fotelików
Osłonki przeciwsłoneczne

Gry
Książeczki
Przytulanki

W końcu na miejscu - dotarcie do celu

W końcu na miejscu - dotarcie do celu

Dotarcie na miejsce pozwala rodzicom na głęboki wydech i zrelaksowanie się. Wspólne wakacje z rodziną czas zacząć. W pierwszej kolejności należy rozpakować niezbędne rzeczy dla swojej pociechy. Do tych rzeczy należą łóżeczko turystyczne, akcesoria do spania, niania elektroniczna, akcesoria do przewijania, akcesoria pielegnacyjne oraz zabawki. Po dotarciu na miejsce dziecko może uciąć drzemkę lub zająć się zabawkami, podczas gdy rodzice zajmą się rozpakowywaniem walizek. Gdy już wszystko zostanie przygotowane, czas korzystać z wakacji.


Na miejscu

Łóżeczka turystyczne
Nianie elektroniczne


Zwiedzanie i sposób przemieszczania się

Zwiedzanie i sposób przemieszczania się

Warto aby rodzice poinformowali się w cześniej co zwiedzić w danej okolicy oraz jakie podejmować aktywności. W związku z tym, że niemowlę nie ma możliwości sprzeciwu, planowanie zwiedzania okolicy jest dla rodziców łatwiejsze. W czasie wyprawy należy zadbać o właściwą ochronę przeciwsłoneczną lub przed chłodem, w zależności od miejsca pobytu. Starsze dzieci chętnie planują wyprawę wraz z rodzicami, chętnie spędzają też cały dzień na plaży na budowaniu zamków z piasku lub pływaniu. W tej sytuacji może być ciężko przekonać dziecko na zwiedzanie np. muzeum. Warto zaplanować wyprawy tak, aby uszczęśliwić każdego. W godzinach porannych można wybrać się nad morze, natomiast w godzinach po południowych, gdy słońce mocniej świeci, warto zwiedzić okolice. Własny aparat fotograficzny może przekonać malucha do zwiedzania okolicy z rodzicami. Wykonane zdjęcia to idealna pamiątka do albumu rodzinnego. Wspólnie z pociechą można stworzyć też rodzinny pamiętnik ze zdjęciami. Wystarczy każdego dnia uwiecznić kilka wspólnych chwil, które można później wkleić do albumu, wykonać pocztówki lub inne gadżety na pamiątkę z wspólnego wyjazdu.

Wakacje nad morzem – słońce, plaża i morze

Czas na plażowanie! Jeśli planujesz rodzinne wakacje nad morzem, czy jeziorem, dobra organizacja to podstawa. Planowanie rozpoczyna się wraz z wyborem miejsca na wypoczynek. Wybierając się nad wodę z dzieckiem, należy wybrać czystą plażę. Plaża z delikatnym piaskem jest znacznie lepsza dla dziecka niż z piasku żwirowego. Istnieje tażke mniejsze ryzyko skaleczenia się podczas grzebania w piasku. Dzieciom często wytarcza łopatka, wiaderko, czy foremki do piasku, jednak to nie wszystko co należałoby zabrać ze sobą.

Zabawki do zabawy w wodzie
Zabawki do nurkowania
Zabawki do piasku

Życzymy Państwu niezapomnianych wakacji rodzinnych, pełnych pozytywnych wrażeń i wspomnień.
Pozdrawiamy serdecznie
Zespół Pinkorblue.pl