Święta Wielkanocne

Dziewczynka z króliczkiem

Wielkanoc oczami dziecka

Budowanie świątecznej atmosfery

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, bogatym w kultywowane od stuleci obrzędy i tradycje. Dzieciom najczęściej kojarzy się z przygotowywaniem pisanek, z koszyczkiem z wielkanocną święconką oraz śmingusem dyngusem. Pamiętajmy, że angażując nasze pociechy we wspólne przygotowywanie i przeżywanie Świąt Wielkanocnych nie tylko pielęgnujemy tradycję, ale budujemy również radosną atmosferę i zacieśniamy rodzinną wieź.  

Dziewczynka z pisankami
Kolekcja wiosna/lato
Zabawki
Pomysły na prezent

Kiedy obchodzimy Wielkanoc?

W przeciwieństwie do świąt przypadających zawsze tego samego dnia kalendarzowego, Wielkanoc jest świętem ruchomym. Co decyduje zatem o tym, kiedy obchodzimy Święta Wielkanocne? Pierwsza wiosenna pełnia Księżyca. To ona wyznacza datę świąt. Niedziela Wielkanocna to bowiem pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Z uwagi na ten fakt czas, w których przypadać może Wielkanoc to okres między 23 marca a 21 kwietnia.
Tradycje i zwyczaje wielkanocne
W wielu domach Wielkanoc spędza się w gronie najbliższych. Święcenie pokarmów, zajączek, który przynosi jajeczka i drobne upominki, zdobienie pisanek oraz śmigus-dyngus to najważniejsze z wielkanocnych zwyczajów.

Jajka Wielkanocne

Najważniejszy symbol Świąt Wielkanocnych stanowią jajka, które w wielu kulturach symbolizują nowe życie, a w wymiarze chrześcijańskim zmartwychwstanie Jezusa.


Farbujemy i zdobimy pisanki

Jedną z najprzyjemniejszych tradycji (zwłaszcza wśród najmłodszych) jest malowanie i zdobienie jajek, czyli przygotowywanie pisanek. Poniżej zamieszczamy wskazówki jak w prosty sposób możemy zafarbować jajka, używając do tego celu wyłącznie naturalnych składników:
  • czerwony lub fioletowy buraki, czarna porzeczka lub liście z czerwonej kapusty
  • brązowy kolor: kawa, herbata lub zewnętrzna skórka cebuli
  • pomarańczowy kolor: marchewka
  • żółty kolor: płatki rumianku lub szafran
  • niebieski kolor: sok z jagód lub czarnego bzu
  • zielony kolor: zielona pietruszka lub szpinak


Zajączek Wielkanocny

W Niedzielę Wielkanocną dzieci zaglądają do pozostawionego dzień wcześniej koszyczka lub gniazdka z nadzieją, że znajdą w nim drobne upominki i słodycze od zajączka wielkanocnego. Od kilkunastu lat coraz popularniejsza staje się u nas również znana w takich krajach jak Niemcy czy Francja tradycja szukania jajek. W pierwszy dzień świąt dzieci wraz z najbliższymi wyruszają na poszukiwania jajek, które w nocy (zwykle w ogrodzie) ukrył zajączek wielkanocny.
Szukamy jajek wielkanocnych

Kredki i farbki
Kolorowanka
Dziecko z zajączkiem

Święcenie pokarmów

Tradycja święcenia pokarmów dotarła do Polski w XIV i początkowo obchodzona była tylko w domach i dworkach szlacheckich. Ponadto poświęcone musiało zostać wszystko, co miało znaleźć się na świątecznym stole. Dziś ze święconką tj. koszyczkiem wyścielonym najczęściej białą serwetką i przyozdobionym gałązkami bukszpanu udajemy się do Kościoła, a wśród pokarmów które w nim znajdujemy są najczęściej baranek (z masła lub ciasta), jajka, chleba, sól, chrzan i wędlina.
Naczynia i sztućce

Pistolety na wodę

Śmigus-dyngus

Śmigus-dyngus zwany również Lanym Poniedziałkiem obchodzony jest w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Mimo, że dziś stanowi wyłącznie element zabawy w polskiej tradycji obecny jest od setek lat. Pierwotnie zwyczaj ten składał się z dwóch odrębnych obrzędów. Śmigus polegał na symbolicznym biciu gałązkami i oblewaniu wierzby panien na wydaniu, co miało zapewnić im płodność i zdrowie. Z biegiem czasu zwyczaj śmigusa połączył się ze zwyczajem tzw. dyngusowania, który pozwalał dziewczętom „wykupić się“ wielkanocnym jajkiem i tym samym uchronić się przed wodą. Dziś zwyczaj ten, uwielbiany przede wszystkim przez dzieci i młodzież, polega na oblewaniu wszystkich napotkanych na drodze wodą. Kachelblock
Wielkanocny wypoczynek

Rodzinne Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne coraz częściej obchodzimy poza domem. Sprzyjająca wiosenna aura sprawia, że wiele rodzin decyduje się spędzić ten czas w górach lub nad morzem. Niezależnie jednak od miejsca, w którym przyjdzie spędzić nam tegoroczne święta pamiętajmy, że jak każde inne szybko mijają... Starajmy się zatem przeżyć je jak najintensywniej, na wspólnych spacerach, przejażdżkach i zabawie z najmłodszymi
Rowerki
Zabawa na dworze

Zespół pinkorblue.pl życzy Państwu radosnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych!